top of page

Jak świadomie śnić?

 Dla wielu ludzi Å›wiadomy sen to normalność (w dzieÅ„ żyjÄ… jak każdy inny czÅ‚owiek, a w nocy: walczÄ… z potworami, latajÄ…, podróżujÄ… w czasie i robiÄ… co tylko chcÄ…), ale niektórzy ludzie nie wiedzÄ…, bÄ…dź nie pamiÄ™tajÄ… o tym, że można w peÅ‚ni reżyserować swoje sny. Dla tych wÅ‚aÅ›nie osób piszÄ™ od podstaw. Do zaawansowanych technik przejdziemy z czasem, dlatego uzbrój siÄ™ w cierpliwość.

 

  Jeżeli jesteÅ› zainteresowany kontrolowaniem swoich snów, musisz być Å›wiadomy, że to wymaga dyscypliny i trochÄ™ zaangażowania (przynajmniej na poczÄ…tku, ale obiecujÄ™, że to czego doÅ›wiadczysz sprawi, iż bÄ™dziesz zadowolony). 

Dziennik snów

  Jako podstawÄ™ i wielkie uÅ‚atwienie proponuje dziennik snów, który sam w sobie przynosi wiele korzyÅ›ci. Jest to notes, w którym po przebudzeniu zapisujesz wszystko, co Ci siÄ™ Å›niÅ‚o.

 

  Ludzie mówiÄ… ''nic mi siÄ™ dziÅ› nie Å›niÅ‚o'' - to nieprawda. Ci ludzie po prostu tego nie pamiÄ™tajÄ…. ProwadzÄ…c dziennik, zapisywać bÄ™dziesz przeważnie od jednego do szeÅ›ciu marzeÅ„ sennych i nauczysz siÄ™ je zapamiÄ™tywać. JeÅ›li jesteÅ› zdecydowany, to już dziÅ› znajdź zeszyt i dÅ‚ugopis. Połóż je przy łóżku, by zaraz po przebudzeniu zapisać wszystko co Ci siÄ™ przyÅ›niÅ‚o.

 

 Dziennik proponujÄ™ prowadzić wedÅ‚ug szablonu - Å‚atwiej wypeÅ‚niać rubryki, niż je za każdym razem na nowo tworzyć, a i dziÄ™ki temu wszystko bÄ™dzie bardziej przejrzyste i zorganizowane.

 

  A o to jeden z przykÅ‚adowych schematów:

 

Kluczowe elementy: wymieniasz tutaj sÅ‚owa, które majÄ… pobudzić skojarzenia np. czarny kot, palma, Å›redniowiecze, rzeka.
Opis: tutaj starasz siÄ™ jak najdokÅ‚adniej opisać treść snu (piszesz dla siebie, wiÄ™c nie musisz siÄ™ starać pisać Å‚adnie) np."IdÄ™ pustyniÄ…. WidzÄ™ ogromnÄ… palmÄ™, na której siedzi wielki czarny kot. PrzyglÄ…da mi siÄ™ bacznie, gdy go mijam, jeszcze z oddali czujÄ™ jego spojrzenie. Docieram do miasta, które kojarzy mi siÄ™ ze Å›redniowieczem. Miasto jest wielkie, a przez jego Å›rodek przechodzi rzeka. Gdy do niej dochodzÄ™, budzÄ™ siÄ™."
Nastrój: opisujesz tutaj jaka byÅ‚a ogólna aura snu np. sen byÅ‚ pozytywny, Å›wietnie siÄ™ czuÅ‚em - tylko gdy ten kot mnie obserwowaÅ‚ poczuÅ‚em chwilowy dyskomfort.
TytuÅ‚: nazwa która przyjdzie Ci na myÅ›l np: wielkie miasto.
Data: tu już wpisujesz swojÄ… indywidualnÄ… datÄ™ snu.

 

  * dziennik równie dobrze możesz zastÄ…pić dyktafonem, czy nagrywać siÄ™ na krótkich filmikach video itp. Wybierz to, co bÄ™dzie dla Ciebie wygodniejsze.

  DziÄ™ki dziennikowi zwiÄ™kszy siÄ™ Twoja umiejÄ™tność zapamiÄ™tywania snów, ale także:

 

- nauczysz się rozpoznawać oznaki snu (elementy we śnie, które się powtarzają, dzięki czemu będziesz mógł uświadomić sobi, że śnisz), a gdy oznaki zaczną się zmieniać, Twój dziennik znowu Ci pomoże odnaleźć nowe;

 

- poprawi się twoja umiejętność koncentracji i skupienia;

 

- dokładniej poznasz swoją podświadomość, a zarazem siebie obserwując swoje sny.

 

  Zapisuj sny najlepiej zaraz po przebudzeniu, dziÄ™ki temu zdążysz zapisać wiÄ™cej szczegółów zanim ulecÄ… z pamiÄ™ci. Rodzaj dziennika zależy od Twoich upodobaÅ„, ale lepiej żeby kartki byÅ‚y jasne na wypadek, gdybyÅ› zapisywaÅ‚ sen w pół mroku. Ze wzglÄ™du na prywatnÄ… naturÄ™ tego notatnika proponujÄ™ pomyÅ›leć nad zabezpieczeniem go przed niepożądanym ciekawstwem.

Testy Rzeczywistości

  DrugÄ… pomocÄ… sÄ… testy Å›wiadomoÅ›ci (sam czasem ich używam, aby zwiÄ™kszyć czÄ™stotliwość wilczych snów). PolegajÄ… one na sprawdzaniu w ciÄ…gu dnia czy Å›pisz. Brzmi Å›miesznie, bo przecież teraz nie Å›pisz tylko czytasz ten artykuÅ‚ i o tym wiesz, nie musisz tego sprawdzać. Ale wykonujÄ…c to ćwiczenie codziennie, stanie siÄ™ to nawykiem. Gdy nawyk ten uzewnÄ™trzni siÄ™ we Å›nie, wtedy bÄ™dziesz siÄ™ cieszyÅ‚, że możesz Å›wiadomie go kontrolować. WykonujÄ…c to ćwiczenie (codziennie) wyobrażasz sobie jak Å›nisz i uÅ›wiadamiasz sobie, że to sen (pomocÄ… bÄ™dzie wiedza, iż tam Å›wiat siÄ™ zmienia: tam gdzie przed chwilÄ… byÅ‚o drzewo teraz jest Å‚awka, budynki majÄ… inny kolor albo patrzÄ…c w to samo miejsce dwa razy widzisz caÅ‚kiem inne samochody - wyobraź sobie jak to widzisz). Musisz robić to z przekonaniem. Możesz także podskoczyć - we Å›nie grawitacja siÄ™ różni, zauważysz. NastÄ™pnie wyobraź sobie co bÄ™dziesz robiÅ‚ (przypominam - możesz wszystko!) i jak siÄ™ cieszysz przeżyciami. Dla wiÄ™kszej skutecznoÅ›ci wymyÅ›l jakiÅ› impuls, który bÄ™dzie wywoÅ‚ywaÅ‚ test np. rób test za każdym razem, kiedy spojrzysz na zegarek, gdy bÄ™dziesz mijaÅ‚ sklep lub gdy zobaczysz literÄ™ Z. Te techniki kontynuuj codziennie i wytrwale.

 

  Testy Å›wiadomoÅ›ci należy wykonywać systematycznie za każdym razem, gdy dany bodziec wystÄ…pi w ciÄ…gu dnia. ProponujÄ™ jako bodźce używać chwil, w których patrzycie na zegarek, czytacie coÅ› lub zapalacie Å›wiatÅ‚o, ale mogÄ… to być Twoje indywidualne elementy dnia: tak jak reklamy w telewizji, dźwiÄ™k ptaków lub cokolwiek co zdarza siÄ™ w ciÄ…gu Twojego dnia dość czÄ™sto. Za każdym razem trzeba być podejrzliwym, by nie przenieść wzorca odpowiedzi przeczÄ…cej (nie, nie Å›piÄ™) do snu. Dlatego zaproponowaÅ‚em, by udawać czasem, że jest siÄ™ we Å›nie i siÄ™ to sobie uÅ›wiadamia.  

bottom of page