top of page

Siła sugestii

Sugestia to rodzaj przekazu wywołujący we własnej

lub cudzej osobie, określony rodzaj wyobrażenia - dzięki czemu ma wpływ na daną osobę. Sugestie powinny być łatwe do wyobrażenia, ponieważ im łatwiej zostaną zwizualizowane tym silniej i dłużej będą działać. Każda sugestia jest przetwarzana przez wyobraźnie dlatego lepiej powiedzieć "teraz widzisz drzwi, drzwi tę są ozdobione rzeźbą kształtów przypominających warkoczyk" niż "widzisz drzwi koloru karmazynowego ozdobione rzeźbą polichromowaną w kształcie zwoju DNA" - na pewno widzicie różnice. Nie wyobrazisz sobie czegoś jeśli nie wiesz jak wygląda - sam dopiero teraz sprawdziłem jak wygląda ten kolor  - co za tym idzie,

nie będzie po prostu pożądanego efektu i się zablokujesz. W hipnozie nie musisz używać pięknego języka, najprostsze słowa wypowiedziane w określony sposób dadzą lepszy efekt. Sugestie oddziałują na podświadomość i świadomość nie musi brać udziału w tym procesie np. gdy powiem „nie przypomnisz sobie zdjęcia profilowego Hipnoza i sen!”
Tak, mniej więcej dobrze to sobie wyobraziłeś i świadomość nie zdołała Cię powstrzymać, tak samo gdy powiem „zwróć uwagę na swój oddech!” Skupienie się teraz na oddychaniu pewnie Cię trochę rozkojarza,

czyż nie? Za chwile minie. 

A teraz skupmy się na ważniejszej rzeczy mianowicie oddychaniu, znaczy się sugestie którym się poddajemy na co dzień :). Wpływają na nas sugestie oraz autosugestie (sugestie tworzone i odbierane przez nas samych). Najpopularniejsze sugestie z otoczenia, którym ulegamy to reklamy i moda (można się rozpisywać ale sens jest tu już ujęty). Nasze autosugestie to np. „nie dam rady tak wysoko skoczyć”, „muszę wstać bo się spóźnię”, „muszę tylko się skupić i dam rade”, „zjadłem to zapale” i wiele innych. Nasze myśli kształtują nasze osobowości, mają wpływ na naszą przyszłość, uświadamiając to sobie i eliminując te negatywne – np. „nie dam rady”, „inni mogą ale ja nie”, „w Polsce nie da się żyć”, „nie poradzę sobie z tym” - nie będziecie doświadczać ich wpływu (może w Polsce nie jest najlepiej ale nie pogarszaj jeszcze sprawy) i już po kilku dniach zobaczysz, że będziesz czuć się lepiej i nie jest to jakaś teoria wyssana z palca. Zapraszam do poszukania literatury naukowej o tym opowiadającej. Zresztą co szkodzi spróbować, trochę zmian na pewno się przyda. 

Siłę przebicia swojej sugestii można zwiększyć siłą swojej osobowości (umiejętność pozytywnego myślenia poziom: HIPIS). Pewność siebie ma tu kluczowe znacznie. Jeśli Ty będziesz pewien swych umiejętności tym łatwiej przekonasz inną osobę. Nie ma tu miejsca na wątpliwości, ponieważ człowiek to wyczuje (ton głosu, mimika - jeśli będzie Cię to interesowało np. będziecie chcieli zająć się mentalizmem to rozwiniemy kiedyś temat gestykulacji), o podnoszeniu pewności siebie i zwiększaniu skuteczności hipnotyzowania też będziemy pisać. Jest też możliwość wprowadzania kogoś w trans samemu będąc w transie, występuje wtedy jakby "zarażenie transem". W ogóle będę nalegał by najpierw zostały opisane techniki autohipnozy i trening autogenny, byś poeksperymentował z tym stanem, nauczył się siły i skuteczności różnych sugestii - oczywiście pozytywnych.

Sugestię możemy podzielić na bezpośrednią i pośrednią. Bezpośrednia wymaga myśli będącej niezależną od innych czynników np. "jesteś rozluźniony", druga zaś często stawiająca warunek przed wykonaniem sugestii np. gdy usłyszysz dźwięk dzwonka całkowicie się rozluźnisz". Sugestia pośrednia może omijać świadomość przez co łatwiej trafia do podświadomości i zostaje wykonywana natychmiast, co jest jej zadaniem.

Można na koniec wspomnieć o sugestii posthipnotycznej działającej po zakończeniu transu, wykorzystywanej przeważnie w seansach terapeutycznych np. "widok papierosa będzie pobudzał w Tobie wstręt do palenia".

bottom of page