top of page

Bardzo prosta metoda wprowadzenia w trans.


Pacjent siedzi bądź leży w wygodnej pozycji. Delikatnie wyżej niż na wysokości oczu np. na ścianie, suficie, umieść monetę lub namaluj kropkę jej wielkości i każ mu na niej się skupić. Poproś, by wpatrywał się w ten punkt możliwie bez mrugania. Kilka razy powtórz, że powieki stają się ciężkie i nie może ich utrzymać. Po chwili powieki zaczną drgać, wzmocnij teraz sugestie mówiąc, że hipnoza już się zaczyna. Gdy będzie mrugać już częściej (2-3 minuty) powiedz: 

„Czujesz, że ledwo możesz utrzymać powieki, są bardzo ciężkie i robią się coraz cięższe, z każdą chwilą coraz trudniej utrzymać Ci powieki. Twoje oczy zaraz się zamkną. Powieki są tak ciężkie, że nie możesz ich utrzymać, Twoje oczy się zamykają. Twoje oczy są zamknięte. W tym cudownym stanie czujesz się bardzo przyjemnie, miłe odprężenie przepływa całe Twoje ciało, czujesz się spokojnie i przyjemnie, czujesz, że rozluźniasz się coraz bardziej i bardziej. To uczucie Cię pochłania. Wszystko, co przeszkadzało, traci znaczenie. Cudownie jest być tak rozluźnionym i spokojnym. Słyszysz tylko mój głos, każde słowo wnika głęboko w Twoją podświadomość i zapada tam na stałe. Będziesz się do tego ściśle stosował. Będziesz się do tego ściśle stosował, będziesz robił dokładnie to, co Ci powiem.”

Jak widzisz jest to bardzo prosta indukcja. Wiec powodzenia przy ćwiczeniach :)

                 

 

Piewsza metoda- fiksacja wzroku

Metoda druga

Gdy przeprowadziłeś rozmowę wstępną i masz zamiar przejść do wprowadzenia, daj pacjentowi książkę lub gazetę do ręki i poproś go, by ją czytał. Niech poświęci 3-4 sekundy na każde kolejne słowo. Przymus tak powolnego czytania szybko zmęczy umysł. Już po pięciu, może dziesięciu minutach, będziesz mógł zacząć wprowadzać swojego pacjenta w trans.

Po kilku minutach zobaczysz znużenie pacjenta, zacznij podawać sugestie. Pacjent ma cały czas jeszcze czytać.

Hipnoza już zaczyna działać. Jesteś spokojny i rozluźniony. Rozluźniasz się i uspokajasz. Przyjemne uczucie relaksu i spokoju pochłania Cię. Jesteś coraz bardziej rozluźniony, czujesz, jak Twoje ciało zapada się w fotel. Jesteś coraz cięższy i cięższy, nie możesz się temu oprzeć, czujesz, jak przyjemnie zapadasz się w fotel. Stajesz się coraz cięższy i cięższy. Z każdą chwilą Twoje powieki są coraz bardziej zmęczone. Powieki są ciężkie i zamykają się. Zamknij je, gdy zaczną Cię szczypać. Gdy zamkniesz oczy, zapadniesz się w trans. Jesteś spokojny i rozluźniony, a oczy coraz cięższe. Jesteś senny. Bardzo senny. Oczy się zamykają - (Jeśli się nie zamykają, powiedz po prostu – „zamknij oczy”) - jesteś w transie. Zapadasz się coraz głębiej w trans. W tym przyjemnym stanie Twoja podświadomość otwiera się na wszystkie sugestie. Chcesz i musisz wykonać wszystko, co Ci powiem. 


 

To pomoc, która powinna zwrócić twoją uwagę, mianowicie teoretyczny przebieg seansu hipnotycznego, widziany oczami hipnotyzera (przeczytaj to, a gdy w następnym poście przeczytasz pierwszą technikę przeczytaj ten post jeszcze raz). Wiedza ta pomoże Ci zrozumieć pewne zasady. Po prostu dowiesz się jak hipnotyzować :)

Najpierw wybierz miejsce, w którym nie będzie nikt Wam przeszkadzał. Może to potrwać kilka godzin, dlatego lepiej mieć to na uwadze. Następnie:

1. Wytłumacz na czym będzie polegał seans. Rozmawiaj z pacjentem, spytaj o oczekiwania, poznaj go. Mów szczerze, zaraź go entuzjazmem

2. Wymyśl odpowiednią technikę i napisz szkic przebiegu seansu (cele, sugestie, itd), abyś niczego nie zapomniał i na początek nie musiał improwizować).

3. Pozwól mu się przygotować na sukces, po zarażeniu entuzjazmem, niech się uspokoi, wyciszy. Pomocna może być muzyka (spokojna), przyciemnienie pomieszczenia. 
(przechodzimy do techniki którą opisze).

4. Przechodzimy do wprowadzenia. W tym punkcie dajesz świadomości zadanie, by zmęczyć organizm bez jej udziału i sprzeciwu (świadomość stara się przeszkodzić często w seansie). Dotrzyj do podświadomości sugestiami.

5. Sugestiami rozluźniającymi i pogłębiającymi wprowadź osobę w trans.

6. Wykonaj jakieś pogłębienie transu - przykładowo winda w dół. Zawsze używaj wizualizacji.

7. Jeśli zamiarem jest wywołanie głębszego transu i wizji skup się na poszczególnych zmysłach (dla słuchu - muzykę, wzroku - kolory, dotyku  - wiatr i tak dalej).


8. Przejdź do sugestii terapeutycznych - przy wszystkich sugestiach ważne jest abyś powtarzał je i wybierał takie, które osoba w transie sobie w wyobrazi - określaj je dokładnie i zapisuj.

9. Teraz jeśli hipnotyzowana osoba ma zapamiętać przebieg transu powiedz jej to: "Zapamiętasz wszystko co działo się podczas transu" (jeśli tego nie powiesz wspomnienia szybko ulecą, można tez sprawić że tylko niektóre będzie pamiętać, inne nie). Pamięć nie jest potrzebna, by sugestie posthipnotyczne działały.

10. Teraz zasugeruj, że gdy doliczysz do 10 obudzi się w tym czasie. Odwołuj sugestie ociężałości i pogłębienia, niech obudzi się z dobrym samopoczuciem.........8........9.........10 otwórz oczy.

 

 

Czyli: hipnoza krok po kroku

Wprowadzenie w trans

Przykładowy schemat przebiegu seansu

Metoda na trudne przypadki i dla ludzi z nie wyskoką pewnością siebie

Jak wiemy, by skutecznie wprowadzić kogoś trans potrzebny jest autorytet. Pacjent powinien widzieć twoją pewność siebie. Jednak, gdy nie czujesz się w pełni sił lub boisz porażki, można jeszcze coś poradzić…

bottom of page